Lazer Uygulaması İle Diş Dokusu Yeniden Oluşturuluyor

16 Eyl 2014

Diş hekimleri, diş çürüklerindeki çürüğü temizlerken kaybolan dokunun bir daha yerine geri gelmeyeceğini hastalarına hatırlatırlar. Fakat, bilim artık dentin dokusunun lazerle yenilenmesinin bir yolunu buldu.

Science Translational Medicine dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, bir grup Harvard Araştırma Ekibi, düşük şiddetteki bir lazerin dişte bulunan kök hücrelerinin dentin dokusuna dönüşmesine sebep olduğunu ortaya koydu. Günümüzde halen kullanılan uygulamalarda zarar görmüş dentin dokusu, kanal tedavisi veya dolguda olduğu gibi, sentetik bir materyal ile dolduruluyor.
lazer-uygulamasi-ile-dis-dokusunu-yeniden-olusturma
Yıllardır yapılan uygulamalara göre, düşük güçteki lazer, kıl veya deri hücrelerinin büyümesini tetiklerken, yüksek hızdaki lazer ise tam tersini yapıyor. Yani, lazer ışınları bir şekilde hücrelerin gelişimini harekete geçiriyor. Bilim adamları şimdi lazer ışınlarının ne şekilde dentini harekete geçirdiğini buldu. Ufak bir lazer vuruşu ile kimyasal olarak aktif oksijen molekülleri faal hale geçiriliyor ve dentinin oluşmasını etkileyen büyüme faktörünü aktif hale getiriyor.

Bugüne kadar yapılan çalışmalar diş kök hücresinden bazı parçalarının yeniden üretilmesini ancak laboratuvar ortamında sağlamış olsa da, bu lazer işleyişi ağız ortamında da yapılabiliyor. Çalışmalar kemirgenlerin ufak kesici dişlerinde başlayıp insanlar üzerinde de devam ediyor. Gelecekte bu çalışmalar başarılı sonuçlar verirse hali hazırdaki diş tedavileri yerini tekrar doku oluşumuna izin veren lazer uygulamalarına bırakabilirler. Bu durum diş hekimi korkusunu da azaltacaktır.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Vampir Dişi Hastalığı

Ağız ve Diş Sağlığı Sorunları Nasıl Önlenebilir

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.