15 Tem 2013

Plusdent Ağız ve Diş Kliniği’nden Diş Hekimi Onur Öztürk özellikle Ramazan ayında, sahurdan iftara kadar olan uzun sürede dişler fırçalanmadığında ağızda kolayca üreyen bakterilerin diş çürüklerini, diş eti sorunlarını ve ağız kokusunu arttırdığını belirtti.

Ramazan ayında ağız, diş ve diş eti sağlığı bozulan bir çok hastaya sık sık rastladıklarını belirten Onur Öztürk, oruçluyken ihmal edilen ağız ve diş bakımının vücuttaki diğer organları da etkileyebileceğini belirtiyor. Bu dönemde ağız ve diş sağlığının normalden çok daha fazla dikkate alınması gerektiğini vurguluyor ve şu tavsiyelerde bulunuyor:

Yemeklerden sonraki 20-30 dakika içinde bakteriler dişlerde çürüme yapmaya başladığından, sahurda mutlaka dişler fırçalanmalıdır. Atlanması durumunda da gün içerisinde de fırçalanabilir. Oruçluyken macunu yutmamak kaydıyla diş fırçalamanın vücudun beslenmesine faydası olmadığı için aslında hiçbir mahsuru olmadığı din adamları tarafından da onaylanmıştır.

Özellikle iftar ve sahurlarda yemek yendikten sonra dişlerin daha özenle fırçalanması gerektiğini, aksi takdirde çevreyi rahatsız edebilecek ağız kokusu ile karşılaşılabileceğini vurgulayan Diş Hekimi Onur Öztürk şöyle devam ediyor: ‘Yeme, içme fonksiyonlarımız azaldığında ağızdaki salya oranı o kadar düşer. Tükürük bezlerinin ürettiği salgı ve tükürüğün yıkama kapasitesi azalır. Bu nedenle, bakteri varlığı açısından vücudun en zengin bölgesi olan ağzımız, temizlenemediği için sürekli kirli kalır. Bu da, zaten var olan ağız kokusunun şiddetini artırır ve çevreyi rahatsız edecek boyutlara ulaştırır. Daha çok açken ortaya çıkıyor gibi görünen ağız kokusunun asıl nedeni budur” .

Diğer taraftan bronşlar ve mideyle ilgili kokular da ağız kokusu ile karıştırılabilmektedir. Bilhassa, daha önce yediğimiz gıdalar ve midenin boş olması koku olasılığını artırabilir. Soğuk algınlıklarına bağlı enfeksiyonlar da genizi akıntıları da koku yapabilir. Oruçluyken ağzımızın bakımını çok iyi yapmazsak, koku daha da artabilir. Özellikle iftarda ve sahurda yediğimiz yemeklerden sonra ağızdaki dengeler tamamen bozulur, asit oranı artar dolayısıyla, bakteri çoğalması için uygun ortam oluşur. Genellikle sahurdan sonra yemek yenildikten sonra hemen yatıldığı için ağız içinde temizlenmeyen plaklar sebebiyle daha çok bakteri üreyebilir. Bu dönemde dikkat edilmezse, diş çürükleri de ağız kokusu ile birlikte artabilir. Ayrıca ağız kokusunun bir diğer nedeni diş eti iltihabı ve protezlerde olabilir.Sahurdan iftara kadar ki geçen uzun süre sürede dişlerin fırçalanmaması sebebiyle dişlerin aralarında veya protez altlarında biriken yemek atıklarına bağlı olarak ağız kokusu olabilir. Gece yatmadan önce ağız ve diş temizliği çok iyi bir şekilde yapılmalıdır. Diş araları, kuron ve köprüler varsa altları diş ipiyle temizlenmelidir. Ağızda hareketli protezler varsa ağızdan çıkartılıp içleri fırçayla temizlenmelidir.

Ayrıca Ramazan ayında ağız ve diş bakımımıza gösterdiğimiz özeni yediğimiz besinlere de göstermemiz gerektiğini belirten Diş Hekimi Onur Öztürk ‘Lif yönünden zengin besin maddeleri (sebze ve meyve), genel sağlık açısından olduğu kadar diş sağlığı içinde önemlidir ve yenilmesini tavsiye ediyorum’ diye belirtiyor. Diş çürüklerinin önemli nedenlerinden biri olan iftarda ve sahurda yapılan yanlış beslenme alışkanlığının bir yandan zararlı besinlerin dişte yarattığı hasarları artırırken, diğer yandan tükürüğün kalitesini ve savunma gücünü düşürerek ağız hijyenini bozduğunu sözlerine ekliyor.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Hollywood’un En Kötü Dişlerinden Bazen En İyi Karakterler Çıkabilir

Diş Beyazlatma

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.