Pandemi (Covid-19) Döneminde Diş Hekimine Gitmek Güvenli Midir?

06 Kas 2020
  • Amerikan Diş Hekimleri Birliği tarafından yapılan yeni bir anket, ülke çapındaki diş hekimlerinin ve çalışanlarının yüzde 1’den azının COVID-19 pozitif çıktığını gösteriyor.
  • Uzmanlar, bunun diş hekimi ofislerinin onlarca yıldır sahip olduğu sterilizasyon politikaları ve hastalıklardan korunma uygulamaları nedeniyle olduğunu vurguluyor.
  • Uzmanlar, diş sağlığının sadece dişleriniz için değil, aynı zamanda diş enfeksiyonlarının kalp hastalığı da dahil olmak üzere başka rahatsızlıklara yol açabileceği için önemli olduğunu ekliyor.

Dünya’daki bir çok diş hekimleri birliği, salgın sürecinde diş hekiminiz önlem alıyorsa diş tedavilerini yaptırmanın güvenli olduğu açıklamasında bulundu.

Amerikan Diş Hekimleri Birliği ise, ülke çapındaki diş hekimlerinin yüzde 1’inden daha azının COVID-19 pozitif olduğu tespit edildiğini bildiren bir çalışma yayınladı;

Rapor, Haziran 2020’de ankete katılan yaklaşık 2.200 diş hekiminin verilerini içermektedir. ABD diş hekimlerinin COVID-19 oranlarını ve güvenlik uygulamalarını gösteren türünün ilk çalışmasıdır.

Bu bulgular, diş hekimliğinin COVID-19 yüksek riskli bir meslek olarak işaretlenmesinden sonra geldi.

Bu tip çalışmalar bizi neyin işe yaradığını anlamada bir adım daha ileri götürüyor.

Türkiye’de ve dünyada diş hekimleri hastalık kontrol ve önleme merkezlerinin rehberliğini takip ediyor ve diş hekimliği ekibini ve hastalarını mümkün olduğunca güvende tutmaya yardımcı oluyor. Bu yönergeler, uygun el hijyeninden sterilizasyona ve hasta bakım maddelerinin ve cihazlarının dezenfekte edilmesine kadar değişen güvenlik önlemlerini içeriyor.

Bu tip çalışmalar devam etmektedir ve diş sağlığı uzmanlarından alınan veriler güncellenecektir.

 

Bir Diş Hekimi Olarak Yorumum

Diş hekimliğinin enfeksiyon açısından en riskli mesleklerden biri olarak gösterilmesi, ancak diğer sağlık mesleklerine kıyasla çok daha düşük enfeksiyon prevalansına sahip olması bir tesadüf değil çünkü diş hekimleri bu konuyu son derece ciddiye aldı ve pandeminin diş hekimliğini etkileyen diğer yönleri arasındaki COVID-19 oranını takip etmeye devam ediyoruz.

Diş hekimi COVID’in yayılmasını önleyen birçok şeyi zaten yapıyor; hali hazırda maske takıyor, göz teçhizatı, eldivenler, tüm bu materyalleri kullanıyor, bu yüzden hastalığın yayılma riski çok düşük olması normaldir.

Diş hekimleri olarak enfeksiyon kontrolünde uzmanız ve 80’lerin ortalarından ve HIV / AIDS salgınından bu yana evrensel önlemler alıyoruz. Gördüğümüz herkesin bulaşıcı veya bulaştırıcı olduğunu varsayma sistemi mantıklı çünkü hepatit ve HIV gibi birçok enfeksiyon görünür değil ve toplumda yaygınlar. Diş hekimi koltuğuna oturan her hasta zaten normalde de bu tip başka bir hastalığı taşıyormuş gibi değerlendirilerek işlem yapılır.

 

Neden diş tedavilerini ertelememeliyiz?

Diş bakımı sağlık hizmetidir ve uzmanlar herhangi bir ihmalin sonuçlarının olabileceği konusunda hemfikirdir.

CDC’ye göre, genel sağlığı ve yaşam kalitesini etkileyen ilk üç ağız sorunu, diş çürüğü (çürükler), şiddetli diş eti hastalığı ve diş kaybıdır.

Periodontal diş eti hastalıkları şunlara neden olabilir:

  • Kalp enfeksiyonu
  • Akciğer enfeksiyonu
  • Ağız ve dişlerde lokal hasar

Amerikan Kalp Derneği (AHA), endokarditin kan dolaşımına giren bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyon olduğunu söylüyor. Bakteriler, kötü diş hijyeni veya diş eti ve ağız yaralanmasına yol açan yanlış fırçalama sonucu kan dolaşımına dahil olabiliyorlar.

AHA’ya göre, “Bazı kalp rahatsızlığı olan kişilerin bakterileri geliştirme riski daha yüksektir”. Bu yüzden, tüm diş bakımlarınızın yanı sıra tüm sağlık hizmetlerini almanızı uzmanlar savunuyor ve bunu virüs yüzünden geciktirilmemesi gerektiğini belirtiyorlar.

“Bu virüsün birkaç yıl devam edeceğini düşünerek, diş hekimi veya diş sağlığı ihtiyaçlarınızı bu kadar uzun süre bekletmek de yanlış olur. Potansiyel olarak uzun vadede viral enfeksiyondan daha fazla zarar veren diş tedavilerini ertelemek hastaların dezavantajına olacaktır.

Tavsiyem; eğer sistemikl hastalık vb bir durumdan dolayı ekstra risk altındaysanız, diş hekiminizle bu bilgileri paylaşıp, salgın için alınan ekstra önlemler konusunu teyit edip diş kliniğine giderken maskenizi takmanız, mümkünse tam randevu saatinde gidip bekleme salonunda hiç beklemeden ya da çok az bekleyerek tedavinizi yaptırmanız uygun olacaktır.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yazar

Diş hekimi Onur Öztürk

Diş Hekimi - Plusdent

Benzer yazılar

Yorum Yaz

Devamını oku:
Porselen Kaplamalarımı Beyazlatabilir Miyim

Neden Çocuğumun İki Sıra Dişi Var

Kapat
Bu sitede verilen bilgiler tanısal,teşhis veya tıbbi öneri amaçlı olmayıp, bilgilendirme amaçlıdır, sonuçları için hiç bir sorumluluk kabul edilemez. Tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız var ise veya olduğunu düşünüyorsanız, konusunda uzman bir hekime başvurunuz. www.onurozturk.com 'da verilen bilgiler hekim muayenesi yerine geçmez. Diş hekimi Onur Öztürk’ e ait olan www.onurozturk.com internet sitesinin tüm hakları saklıdır. Sahibinin izni olmadan siteden hiçbir kopya yapılamaz. Kopyaların kullanımından dolayı sorumlu tutulamaz.